top of page
DSC_2304.JPG
DSC_2305.JPG
DSC_0621.JPG
DSC_0610.JPG

טקס בר/בת מצווה בניהול דובי אביגור, רב הומניסטי חילוני

טקסי בר ובת המצווה הם אחד מארבעת טקסי המעבר היהודיים הקיימים במעגל החיים. הלידה, טקס המצווה, החתונה והלוויה. טקס בר ובת המצווה, מסמלים את המעבר מן הילדות אל הבגרות. ככאלה, הם אמורים לייצג את המעבר המדובר ולעסוק ביהדות שהרי יהודיים הם. בעריכת טקס המצוות איתי, מתקיימת מעורבות גדולה מאוד של החוגג/ת בכל תכני הטקס והם נעשים תוך שימוש בחוזקות החוגג/ת כדי ליצור משמעותיות לאירוע שייזכר לשנים. תרבות המשפחה גם היא חלק מטקס בר המצווה ובת המצווה, פרקי הורים, סבות וסבים, הם חלק מהאירוע.

שיקול נוסף בבחירת אופן חגיגת האירוע הוא המשמעותיות של הטקס לחוג ולחוגגת. משמעותיות, ניתן להשיג במעורבות רבה ובדרך עריכת הטקס שיבטא את עולמם הפנימי  והכי חשוב, הרצון להיות 100%  בעניין.


מספר דוגמאות אירועים שכבר ערכתי
מונולוג על רבי יהודה הנשיא בעתיקות בית שערים, הדרכת טיול בעקבות משפחות הכהנים שברחו, כנראה, לגליל, בבית הכנסת בציפורי, בבית הכנסת העתיק באום אל קאנטר ועוד ועוד... השמיים הם הגבול והדמיון הוא המדריך הראשי והעיקר, הזדהות, הנאה ומשמעותיות, אקט התבגרותי ועיסוק בתרבות יהודית.


למה בר ובת מצווה?
בין כל טקסי ההתבגרות בעולם, זה היחידי שהוא יהודי. לכל תרבות יש טקס התבגרות המשרת את עקרונותיה ומסורותיה, לנו יש את בר ובת המצווה. בדרך היצירתית אותה אני מציע, בה החוגג והחוגגת במרכז, על רצונותיהם וציפיותיהם, זו כבר הצהרת אמון במתבגר והמתבגרת, מחד גיסא, ודרך ייחודית לחגוג את הטקס, מאידך גיסא.


מהן האפשרויות הנוספות?
אין חובה, כמובן, ללכת על ייחודיות. ניתן לקיים אירוע, עליה לתורה באופנים שונים [בנות ובנים, כמובן] ובמקומות שונים, שוב על פי רצון החוגגת והחוגג. ניתן לשלב שירה ונגינה, הופעות חברות חברים, הורים ומשפחה, בעיקרון ובמעשה- ....הרשות נתונה.


 

המלצות על דובי

דובי יקר

מבקשים להודות לך על עריכת טכס בר המיצווה לאלון,
חששנו מאוד מעריכת טכס דתי שלא תהיה לו משמעות לגבינו,ולכן פנינו אליך, ליצור ביחד דרשה שתהיה לה נגיעה ומשמעות לחיים של אלון.התהליך כולו וההכנה שלו, היו תהליך מיוחד ומחזק מאוד עבור אלוןישבתם יחד, חשבתם וחיפשתם משמעות וקשר פנימי, בין פרשת השבוע לאלון, אלון לא מצא קשר לפרשה המסוימת של אותו השבוע (בחג השבועות) ולכן פניתם למגילת רות, שם הנמצאו הדברים שנגעו ובליבו וממנה בניתם יחד את הדרשה שאותה נשא אלון בטכס עצמו.


הכל נעשה בכבוד, בסבלנות וברצינות נעימה,
נהנינו מאוד מכל התהליך ומהטכס עצמו,

תודה רבה לך
בברכה, אלה שי

 

לדובי היקר,

תודה ענקית על טכס בר המצווה שהענקת לבננו עופר ולכל אורחינו,  בני המשפחה והחברים. הטכס היה מרגש, מכובד, מעניין ומיוחד וחשוב מכל נתן לעופר להביע את עצמו ואת אישיותו.
בעזרת צניעותך, עדינותך, הידע הרב, הרגישות והאנושיות הצלחת לגעת בכל אחד ואחת מאתנו. אנחנו שמחים ומאושרים שאתה האיש שאתו בחרנו לעבור את התהליך הזה - למדנו ממך קצת על יהדות, קצת היסטוריה הרבה על אנושיות וגם לא מעט על עצמנו..
גם אנחנו וגם אורחינו עברנו חוויה בלתי נשכחת!

בתודה, בהערכה ובאהבה,
עופר, עדו, דודו ונטלי כץ- אסולין
25.10.14

הי דובי,

האירוע היה מרשים ומעצים, וקיבלנו המון מחמאות על התוכן, ועל ההגשה... ובכלל, כולם אמרו שניכרת השקעה ומחשבה על כל פרט.
רצינו להודות לך שוב, על התהליך היפה והמרגש שעברת עם חושן, על ההכוונה והקשב שלך, לצרכיו ורצונותיו, על החומרים המקוריים והמעניינים שהבאת, ועל הרגישות והערכיות שהכנסת בכל שלבבתהליך.שמחות שהכרנו, ומקוות להיפגש באירועים נוספים בהמשך

 

היה ברוך,

רותם והילית הראל

27.4.16

bottom of page