top of page

חתונה ישראלית... מרכיבי טקס החופה - מאיפה צמחו ולשם מה
 

טקס החתונה, המוכר לנו היום, "סוחב" על גבו כמה אלפי שנים והגיע אלינו דרך תקופותיו השונות והשפעותיהן עליו, בצורתו הנוכחית. ראשית, כדאי לכבד את האבולוציה, גם של הטקס, ולקבל את מכלול מרכיביו כאלו שעברו את מסננת ההיסטוריה ושרדו אותה, כי כך נבנית תרבות. רובד על רובד כשכל רובד מותיר את טביעת אצבעותיו. ומכיוון, שהיום, רוצים האוהבים להשפיע על הטקס ועל מרכיביו, יותר מאי פעם, כדי שיהיה להם טקס משמעותי, מעצב ומכונן, טוב לדעת את מקורותיו ולהבין את מרכיביו כדי להשפיע מתוך הבנה, לשנות ולשמור על העיקר.

 

היום מכיל הטקס היהודי חמישה מרכיבים ראשיים: אירוסין, קידושים, כתובה, 7 ברכות ושבירת כוס (או כוסות- אפשרות שוויונית בחתונה חילונית הומניסטית).

 

האירוסים הם טקס שבעבר היה חשוב הרבה יותר, בו בעצם סוגרים בני המשפחה הסכם על נישואים עתידיים. הכלה המיועדת הייתה בת 12-13 ומרגע ההסכם בין המשפחות, הכולל מתנות, תשלומים והסכמי ממון...הכלה הייתה אסורה בקיום יחסי מין...עד חתונתה. בתקופות הקודמות, הנישואים נעשו בתוך המשפחה המורחבת כדי לשמור את הנכסים במשפחה.

מטרת הטקס, כמו גם אחת ממטרות טקס הנישואים, היא להודיע לציבור הרחב, בעיקר הגברי, כמובן, על איסור להיטפל למאורסת הצעירה והטריה. מתוך תקנה זו, אנחנו למדים כי מותר היה להיטפל לנשים שאינן מאורסות או נשואות.

 

עם השנים הסתבר כי זמן ההמתנה בין האירוסים לנישואים גדול מידי, אסונות, מלחמות, פגעי טבע,  פגעו בארוס או בארוסה, אחד מהם התייאש ונעלם (בדרך כלל הארוס) וכך העניינים הסתבכו והלכו. ועוד, בשנים האחרונות מרבית בני הזוג חיים יחדיו לפני הנישואים, לכן נתקצר הזמן בין האירוסים לחתונה והיום הוא עומד על שניות אחדות המפרידות בין ברכת האירוסים,

 הפותחת את הטקס, לקידושים.  

 

הקידושים הם הם הסיבה למסיבה. סמליות הטבעות...יש לה היסטוריה רבת שנים. אולי, באמת סימן לאזיקים? שהרי בעבר, בעת תקופת הכוח והאלימות,  לנו הגברים הייתה שליטה בלעדית על הנשים ועל מהלכיהן....יודעים לספר, שרק עד לפני מאות ספורות של שנים הטבעת נענדה רק על יד הגבר והייתה סימן להבטחתה של האישה לציית לו. היא כמובן הייתה תלויה בו כלכלית באופן מוחלט. ימים עברו וכשפסקה הטבעת להיות סמל לציות, נענדה על ידי הנשים גם כעדי (כידוע, זהב נחשב כמרפא עור אולטימטיבי).


ואולי...עיגולה המושלם של הטבעת מביע את נצחיותה ואין סופיותה של האהבה? שמא, בטבעתו של כל אחד מהאוהבים נמצאת נשמתו, מוקפת במתכת אצילה ויקרה ובהחלפת הטבעות (מקובל ביותר בחתונה החילונית -הומניסטית), חלק מנשמתה של האוהבת מתמזג עם נשמתו של אהובה ולהיפך? וכידוע באהבה, לעולם יש מקום בלב ובנשמה לעוד.....

 

זאת ועוד.....מושג הקידושים, משתמש במילה הכי יוקרתית להגדרת זמן ומרחב רגשיים- רוחניים וראו זה פלא. אלוהים איננו מוזכר בהם. הרי עד לפני כ250 שנה כולנו והכל היו דתיים...איך זה?  מסתבר שביהדות, התמזגות גבר ואישה לכדי שלמות, אהבה בין שני אנשים שונים...הריה כרגע אלוהי למאמינים.  יש אומרים שהטבעת סמל לפריון היא. עיגול קטן וצר שאצבע נדחקת לתוכו.....אולי...

 

בהמשך: עוד על מרכיבי הטקס, על חתונה חילונית הומניסטית אל מול חתונה דתית.

 

bottom of page